Marzeniem wielu osób, a tym samy ich życiowym celem jest posiadanie własnego domu. Inwestycja ta, chodź czasem niezwykle kosztowna i pochłaniająca czas, jest czymś, do czego dąży wiele osób. Jeśli jednak jesteś szczęśliwym posiadaczem działki i rozmyślasz nad rozpoczęciem budowy, musisz pomyśleć o kilku kwestiach.

Pierwszą z nich jest prąd! Bez energii elektrycznej budowa domu nie ruszy z miejsca. Warto więc odpowiednio wcześnie zastanowić się nad tym, skąd go wziąć na budowie. Należy rozważyć zawarcie umowy z dostawcą i wybrać odpowiednią taryfę.

Czytając poniższy artykuł, dowiesz się, czym jest prąd budowlany i czym różni się od zwykłego prądu. Jaka moc prądu budowlanego będzie Ci potrzebna w trakcie realizacji prac? Jaką taryfę budowlaną wybrać najlepiej? Ile to będzie kosztować? A na sam koniec, jak zamienić prąd budowlany na stały? Zapraszamy do lektury!

Czym jest prąd budowlany?

Prąd budowlany nie posiada swojej definicji. Określenie jednak czym tak właściwie jest, nie powinno przysporzyć nam zbyt wielu problemów. Prąd budowlany to nic innego jak taryfa energii elektrycznej tymczasowo dostarczana na teren budowy. Świadczy o tym już sama nazwa. Potrzebny jest on do realizacji niezbędnych prac budowlanych, a także montażowych. Ogólnie za prąd budowlany uznaje się energię elektryczną, która tymczasowo dostarczana jest do określonego miejsca. To nie musi być budowa. Nazwa wzięła się jednak stąd, że energia ta najczęściej dostarczana jest na place budowy.

O doprowadzeniu przyłącza energii elektrycznej, warto więc pomyśleć już na etapie projektowania domu. Bez spełnienia technicznych warunków przyłączenia prądu nie uzyskasz bowiem pozwolenia na budowę.

Prąd budowlany może przyłączyć Ci dostawca energii, który obsługuje teren, na którym ma odbywać się budowa. Może zrobić to również dowolnie wybrana przez Ciebie firma, która posiada koncesję na obrót energią elektryczną.

Warunki przyłączenia

Warunki przyłączenia prądu do działki, przy użyciu odpowiedniej instalacji ustal z dostawcą przed rozpoczęciem budowy. Musisz także wybrać odpowiednią taryfę.
Istnieje zakaz zasilania obszarów budowy prądem stałym. W tym celu musisz korzystać z tymczasowego przyłącza energetycznego i wybrać taryfę budowlaną.

Rozważ jednak wraz z instalacją tymczasową, zainwestowanie w docelowe przyłącze prądu. Zwłaszcza jeśli po budowie nadal chcesz korzystać z usług tego dostawcy.

Pamiętaj, aby korzystać tylko i wyłącznie ze sprawdzonych i legalnych instalacji elektrycznych. Za korzystanie z energii elektrycznej z nielegalnych źródeł grozi bowiem kara grzywny.

Przyłącze elektryczne na czas budowy – jak ustalić moc prądu?

Odpowiednia instalacja oraz moc prądu budowlanego to gwarancja przebiegu wszystkich prac bez żadnych zakłóceń. Warto więc podczas zawierania umowy z dostawcą prądu określić warunki dostawy. Należy także określić moc umowną prądu. Wybór odpowiedniej mocy umownej prądu uzależniony jest od kilku czynników. W pierwszej kolejności należy wspomnieć tu o technologii, która będzie wykorzystywana podczas trwania budowy. Należy wziąć pod uwagę także ilość maszyn i urządzeń elektrycznych używanych na budowie. Najlepiej kwestie tą omówić z elektrykiem. Pomoże nam ustalić odpowiednią moc prądu. Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na prąd jest w trakcie trwania budowy większe. W trakcie jej trwania używa się bowiem dużo sprzętów zasilanych energią elektryczną. Automatycznie generowane są większe koszty, które poniesiemy za zużycie prądu. Po zakończeniu prac budowlanych zużycie prądu automatycznie spada. Co powoduje spadek kosztów za prąd.

Prąd na budowie – taryfa

Po wyborze dostawcy i oferty energetycznej warto również ustalić taryfę. W tym celu należy dogadać, w jakich godzinach najczęściej będzie na budowie wykorzystywany prąd. Wybór taryfy to rozwiązane, które jest pomocne w minimalizacji kosztów prądu. Ustalając warunki, sprzedawcy zwykle proponują 3 rozwiązania. Dokładnie się zastanów i wybierz najlepszą opcję dla Ciebie.

Taryfy budowlane:

  • Taryfa budowlana C11 jednostrefowa – najpopularniejsza taryfa budowlana. Idealne rozwiązanie dla osób, które planują prace budowlane zarówno w ciągu dnia, jak i nocy. Rozwiązanie to oferują stałą stawkę za kilowatogodzinę (kWh) prądu przez całą dobę.
  • Taryfa dwustrefowa C12a – warunkami tej taryfy są dwie stawki za kilowatogodzinę uzależnione od pory dnia. Wyższe ceny obowiązują w godzinach szczytu (6.00-13.00 i 15.00-22.00).
  • Taryfa dwustrefowa C12b – warunkami tej taryfy są dwie stawki za kilowatogodzinę. Cena prądu jest niższa w godzinach nocnych (22.00-6.00).

Ile kosztuje prąd budowlany?

Niestety, jedną z głównych różnic między prądem budowlanym a zwykłym jest jego cena. Niekorzyść ta leży niestety po stronie prądu budowlanego. Instalacji prądu budowlanego towarzyszy nawet o połowę wyższy koszt, niż  koszt prądu zwykłego.

Dlaczego tak się dzieje?

Składnik stały stawki sieciowej i opłata przejściowa w przypadku prądu zwykłego są niezmienne. W przypadku prądu budowlanego wartości te są mnożone przez wartość mocy umownej prądu.

Jak zmienić prąd budowlany na zwykły?

Prąd do budowy
Źródło: Pexels.com

Koszt prądu budowlanego skłania do tego, aby po zakończeniu budowy, jak najszybciej zmienić warunki dostawy prądu. Warto rozważyć również zmianę taryfy. W tym celu musimy zwrócić się do dostawcy prądu. Jak zostanie przeprowadzona zmiana taryfy, zależy od tego, z jakiego przyłącza zasilałeś swoją budowę.

Jeśli korzystałeś z przyłącza tymczasowego, musisz przyłączyć dom do sieci elektroenergetycznej. Jeśli ze stałego, wystarczy, że zwrócisz się do dostawcy z wnioskiem o zmianę taryfy. Zawsze jednak będziesz musiał przedstawić dostawcy zaświadczenie o odbiorze budynku, wystawione przez właściwy organ Starostwa Powiatowego.

Bez dwóch z dań, decydując się na budowę domu, ważny jest nie tylko wybór odpowiednich materiałów. Równie ważny jest wybór odpowiedniego dostawcy prądu. Rozpoczynając więc budowę swojego wymarzonego domu, przeanalizuj oferty dostawców prądu w Twojej okolicy. Zastanów się, jaki rodzaj instalacji elektrycznej powinieneś wybrać. Rozważ moc prądu, a także jego taryfę. To dość istotne, aby koszty za prąd w trakcie budowy nas nie przerosły. To także ważne, aby prąd na działce budowlanej był dostępny już od samego początku rozpoczęcia budowy. Wybierz wiec taryfę najlepiej dostosowaną do Ciebie.

Przyłącze prądu budowlanego, czy agregator?

Prąd budowlany jest niezbędny do rozpoczęcia budowy.

Czy jednak warunkiem posiadania go jest tylko i wyłącznie przyłączenie go przy pomocy instalacji? Oczywiście, że nie!

Przyłączenie instalacji elektrycznej to tylko jedna z opcji. Przyłączenie prądu budowlanego to niezwykle skomplikowana procedura. Dodatkowo droga i czasochłonna. Warto więc rozważyć jakąś alternatywę. A doskonałą alternatywą jest agregat prądotwórczy. Agregat to urządzenie, które autonomicznie wytwarza prąd. Dostarcza go również w odpowiedni sposób do konkretnej instalacji. Agregat działa na paliwo. Najczęściej jest to benzyna. Wybierając agregat Należy zwrócić uwagę na jego moc. Warto również zwrócić uwagę na głośność agregatu. Warto wybrać taki agregat, którego hałas nie będzie zakłócał pracy na budowie.

One Reply to “Jak pozyskać prąd na budowie? Czym prąd budowlany różni się od zwykłego?”

  1. Warto mieć znajomości w energetyce 🙂 wtedy zawsze ktoś coś podpowie i doradzi, co zrobić, żeby nie płacić kroci za prąd budowlany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.