Schody są jednym z podstawowych elementów większości domów jednorodzinnych. Wszędzie tam, gdzie pojawia się choć minimalna różnica wysokości, potrzebne są schody. Jednymi z najczęściej wybieranych są schody żelbetonowe. W celu wzmocnienia konstrukcji należy wykonać zbrojenia. Jak wykonać zbrojenia? Jak wykonać zbrojenia schodów zabiegowych? Na co należy zwrócić uwagę? Jakie materiały wykorzystać? Sprawdźmy!

Zbrojenia schodów zabiegowych. Rodzaje schodów

Schody wykonane z żelbetonu muszą mieć zbrojenia. Istnieje kilka typów schodów. Jednym z nich są schody zabiegowe. Ten rodzaj również wymaga zbrojenia. Schody zabiegowe charakteryzują się ozdobną formą. Z tego względu są raczej skomplikowane w wykonaniu. Ich największą zaletą jest to, że nie zajmują zbyt wiele miejsca. W przypadku schodów żelbetonowych zabiegowych spocznik jest rodzajem zastępstwa dla stopni, które mają różne szerokości. Inne typy schodów to: schody kręcone, jednobiegowe, łamane, dwubiegowe, trójbiegowe, wachlarzowe i dywanowe.

Schody jednobiegowe są tanie i łatwe w wykonaniu. Ze względu na brak międzybiegowego spocznika nie są zbyt wygodne. Schody żelbetonowe dwubiegowe są nieco droższe w wykonaniu. Są jednak wygodniejsze. Nie zajmują zbyt dużo miejsca.

Schody łamane są bardzo wygodne dla użytkownika. Nie są łatwe w budowie.

Schody żelbetonowe wachlarzowe mają elastyczną formę. Potrzebują jednak znacznie więcej miejsca.

Schody dywanowe nie posiadają dolnej płyty. Ich cechą charakterystyczną jest to, że wyglądem przypominają dywan.

Schody zabiegowe najczęściej wybiera się do niewielkich i niskich pomieszczeń. Można je wykonać z drewna, metalu oraz betonu. chody mogą być wykonane z różnych materiałów.  Niezależnie do rodzaju, schody tworzy się po wykonaniu stropu.

Jakie zalety mają schody żelbetonowe? 

Można po nich swobodnie chodzić, nawet na etapie budowy domu. To ułatwia cały proces budowy. Schody betonowe są wytrzymałe, trwałe i solidne. Łatwo je doczyścić. Są odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, na urazy mechaniczne i środki chemiczne. Schody będą wytrzymałe, jeśli będą posiadały zbrojenia. Są to pręty, siatki umieszczone wewnątrz schodów. Dzięki nim beton jest bardziej rozciągliwy, elastyczny i odporny. Na schody żelbetonowe można dodatkowo położyć materiał wykończeniowy.

Mogą to być różnego typu płyty. Dostępne są płyty kamienne, gresowe, czy drewniane. Płyty drewniane zalecane są do schodów wewnętrznych. Schody na zewnątrz domu mogą również pozostać betonowe.

Schody betonowe. Czy użyć programu do projektowania schodów?

Schody betonowe zbrojone
Źródło: Pexels.com

Jeśli chcemy, aby schody żelbetonowe były bezpieczne, stabilne i trwałe, to musimy wykonać odpowiedni projekt. Do wykonania projektu schodów można użyć specjalnego programu. Użycie programu pomoże nam w zaprojektowaniu schodów i wycenie ich budowy. Im lepszy będzie projekt, tym schody będą bezpieczniejsze.

Każda modyfikacja powinna być skonsultowana ze specjalistami. Jeśli wprowadzamy duże modyfikacje, to powinniśmy zrobić nowy projekt. Dlatego użycie programu może okazać się dobrym pomysłem. Wtedy możemy modyfikować projekt na bieżąco. Na etapie projektu należy ustalić wiele różnych aspektów. Przy użyciu programu można ustalić rodzaj oraz rozmiar balustrady, ogólny kształt i rodzaj schodów, ilość oraz typ stopni. Można też ustalić wielkość, szerokość i wysokość stopni. Użycie profesjonalnego programu pozwala na wybranie materiału i najodpowiedniejszej formy schodów do określonego pomieszczenia.

Możemy też zwizualizować sobie ostateczną formę konstrukcji, wraz z wykończeniem. Sprawdzić, jak będą wyglądały schody z płyty gresowej albo schody z płyty kamiennej. Za pomocą programu możemy zaprojektować zarówno schody wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Gdy już mamy projekt, to możemy przejść do budowy schodów.

Budowa schodów wewnętrznych składa się z trzech podstawowych etapów. Są to: deskowanie, zbrojenie i betonowanie.

Schody zewnętrzne

W przypadku schodów zewnętrznych proces budowy wygląda nieco inaczej. Deskowanie służy wytyczeniu biegu schodów. Pozwala też na odpowiednie rozprowadzenie wszystkich obciążeń. Najlepsze jest drewno sosnowe. Można również wykorzystać sklejkę. Musi ona jednak być wodoodporna. To, jak będzie wyglądała konstrukcja deskowania, zależne jest od konstrukcji samych schodów. Dzięki deskowaniu uzyskujemy ogólny zarys konstrukcji schodów żelbetonowych. Nie budujemy schodów, stopni i balustrady. To dopiero pierwszy etap. Na tym etapie widoczny jest już jednak ów ogólny zarys. Deskowanie służy też stworzeniu miejsca dla zbrojenia.

Ostatni etap programu budowy schodów to betonowanie. Wykorzystuje się odpowiednio zagęszczony beton. Tą mieszanką zalewa się zbrojenie i deskowanie.

Betonowanie zaczynamy od dolnych stopni i przechodzimy coraz wyżej, aż do górnych stopni. Beton musi mieć odpowiednią gęstość. Po każdym wylaniu warstwy betonu, należy go ubić. Odbywa się to zazwyczaj na każdym stopniu. Dzięki temu beton nie będzie pękał, a schody żelbetonowe będą trwałe i odporne. Na związany beton stosuje się zaprawę cementową. Ostatni etap to wykończenie schodów. Zanim przejdziemy do tego etapu budowy, musimy usunąć deskowanie. Schody żelbetonowe można wykończyć na kilka sposobów. Można wykorzystać płyty, płytki, drewno. Najczęściej wykorzystuje się płyty gresowe. Można też wykorzystać płyty kamienne. Dobrze wykonany projekt uwzględnia również wybór materiałów do wykończenia całej konstrukcji.

Zbrojenie. Praktyczne wskazówki

Do zbrojenia wykorzystuje się pręty. Można użyć prętów, które są stalowe. Dostępna jest stal miękka albo stal o podwyższonej wytrzymałości. Pręty ze stali miękkiej mają kształt litery U. Dzięki temu stal nie ślizga się po betonie. W przypadku prętów o podwyższonej wytrzymałości, wykorzystuje się poprzeczne żeberka. Mają one działanie antypoślizgowe.

Jak wykonać zbrojenie?

Zbrojenie to drugi etap budowy schodów. Nadają one konstrukcji trwałość i nośność. Najpierw należy wykonać zbrojenie główne. Wykonuje się je w dolnej części konstrukcji schodów. Zbrojenie główne daje możliwość zachowania dopuszczalnych zgięć. Następnie wykonuje się zbrojenie poprzeczne. Robi się to w górnej części konstrukcji schodów. Jest to dodatkowe wzmocnienie.

Do zbrojenia głównego najlepsza jest stal żebrowana. Do zbrojenia poprzecznego odpowiednia jest stal gładka. Pod prętami umieszcza się podkłady. Służą one zabezpieczeniu prętów przed zatopienie w betonie. Podczas zbrojenia należy również wykonać kotwienie prętów. Następnie przychodzimy do kolejnego etapu wykonania schodów. Ostatni etap to betonowanie. Podczas zbrojenia warto pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Beton musi zostać wylany również pod prętami zbrojeniowymi. Pręty muszą być w odpowiednim stanie. Nie mogą być brudne, zabrudzone smarem, czy błotem. Powinny być nowe i wykonane ze stali. Tylko takie pręty nadają się do zbrojenia schodów żelbetonowych i wzmocnienia ich konstrukcji. Warto pamiętać o tym, że schody mają być nie tylko wytrzymałe. Ważne jest też to, jak wyglądają. Schody dopełniają estetykę domu.

Warto przyłożyć się do ich wykonania. Chodzi nie tylko o stabilność konstrukcji, ale także o ich ostatecznych wygląd. Ważny jest wygląd balustrady, stopni. To, jakie wybierzemy płyty do ich wykończenia.

One Reply to “Zbrojenie schodów krok po kroku. Sprawdź, co warto wiedzieć”

  1. Ciekawy portal i bardzo pomocny artykuł. Czekam na kolejne teksty. Choć z budową nie mam nic wspólnego, to uwielbiam takie techniczne tematy. Dobrego dnia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.