Do rozpoczęcia budowy potrzebna jest woda. To niezbędny element już od samego początku realizacji budowy. Należy zadbać o to, aby woda do celów budowlanych była dostępna jak najszybciej. Najlepiej jeszcze przed przystąpieniem do pierwszych prac.

Pytanie brzmi, skąd ją wziąć? Do jakich celów jest wykorzystywana i od czego zależy jej zużycie? Ile wyniesie Cię koszt zużytej wody, w trakcie budowy domu?

Od czego zależy zużycie wody przy budowie?

W pierwszej kolejności odpowiedzmy sobie na pytanie, do czego potrzebna jest woda przy budowie?

W trakcie trwania budowy niezbędna jest ona robotnikom do wykonywania prac z betonem. Wymienić musimy tu również zaprawę cementową, cement czy klej. Po zakończonej pracy należy zadbać o czystość używanego sprzętu. Warto również, aby robotnicy mieli możliwość zatroszczyć się o własną higienę. Niewątpliwie więc instalacja przyłącza wodnego na działce, gdzie odbywa się budowa naszego domu to priorytet.

Można oczywiście zadbać o to, aby woda na budowę, została dostarczona w inny sposób. Zostanie to jednak szerzej omówione nieco później.

Od czego zależy ilość zużytej wody do celów budowlanych?

Woda na budowie
Źródło: Pexels.com

Zużycie wody uzależnione jest od przyjętej techniki stawiania murów domu. Przy tradycyjnych sposobach murowania zużycie wody jest największe. Dlaczego? Wtedy zużywa się dużo betonu, a beton potrzebuje wodę! Jak zatem zaoszczędzić zużycie wody? Wybierając suche rozwiązania budowy!

Do suchych rozwiązań budowy domu zaliczamy:

  • Szkieletowe konstrukcje drewniane,
  • konstrukcje z lekkiej stali,
  • konstrukcje z prefabrykatów,
  • ściany stawiane z betonowych bloczków, cienko spoinowanych na zaprawę klejową.

Jaką ilość wody?

Wiemy już, od czego uzależniona jest ilość zużytej wody przy budowie domu. Zapoznajmy się więc teraz, ile tej wody zostanie dokładnie zużyte w trakcie jej trwania. Może pozwoli to nieco bardziej zapoznać się z ilością wody, która zostanie wykorzystana.

Około 10 litrów/m² wody zużyjemy, budując ścianę z grubych pustaków łączonych tradycyjną zaprawą. Około 7 litrów/m² wody zużyje się, budując ścianę z cieńszych pustaków, ale ocieplając ją. Natomiast około 2 litrów/m² ściany zużyjemy, stosując bloczki na ścianę łączone na cienką spoinę. Precyzja wykonania stosowanych materiałów istotnie zmniejszy zużycie zaprawy, wymagającej sporego dodatku wody. Przy dobrych materiałach można zastosować nawet bardzo cienkie spoiny. Precyzyjnie postawione, równe ściany wymagają także znacznie cieńszej warstwy tynku.

Zastosowanie gotowych, dokładnie dopasowanych prefabrykatów, np. nadproży, stropów, także obniża zużycie wody.

Instalacja przyłącza wodociągowego

Podstawowym sposobem zaopatrzenia placu budowy w wodę jest wcześniejsze wykonanie przyłącza z sieci wodociągowej. Niestety wykonanie przyłącza to proces długotrwały i skomplikowany. Dlaczego?

W celu wykonania przyłącza instalacji na działce budowlanej musimy przebrnąć przez wiele formalności. Ważne jest to, aby wykonanie przyłącza odbywało się w trybie „na zgłoszenie”. W sposób niezależny od uzyskania pozwolenia na budowę domu. Za wszystko musisz jednak zabrać się odpowiednio wcześnie. Istnieje jednak szansa, że poprzez tak przeprowadzony proces, wykonanie przyłącza odbędzie się na czas.

Sposób ten wydaje się najlepszą opcją dostarczenia wody do budowy domu. Może być on jednak zrealizowany tylko wtedy, gdy w pobliżu działki przechodzi sieć wodociągowa. Jeśli nie będziesz miał możliwości podłączenia się do sieci, musisz skorzystać z innej metody.

Jak wykonać takie przyłącze?

Najlepiej w tym celu zatrudnić odpowiednią firmę. Taka firma zwykle doskonale zna wytyczne lokalnego przedsiębiorstwa wodociągowego. Pomoże również w dopełnieniu formalności związanych z przyłączeniem do sieci.

Za przygotowanie dokumentacji instalacji przyłącza wodociągowego i zgłoszenie jego realizacji warto wykonać jak najszybciej. Najlepiej już w momencie, adaptacji gotowego projektu domu.

Własna studnia

Jeśli instalacja przyłącza wodociągowego nie jest możliwa, musimy poszukać innego rozwiązania, aby dostarczyć wodę na działkę. Jeśli powodem niemożności instalacji przyłącza jest brak sieci wodociągowej należy pomyśleć o wykonaniu własnego ujęcia wody.

Posiadanie studni na działce ma jednak pewną wadę. Tą wadą jest fakt, że w takiej sytuacji to my jesteśmy odpowiedzialni za jakość wody. Zanieczyszczona woda wprawdzie może być wykorzystywana przy budowie domu, jednak nie będzie to woda użytku codziennego. Jeśli więc musisz na terenie swojej działki wykonać własne ujęcie wody, skontaktuj się z odpowiednią firmą. Firma ta wykona takie ujęcie wody i podpowie Ci, w jaki sposób poprawić jakość wody.

Musisz wiedzieć również o tym, że każda studnia głębinowa potrzebuje pompy o zasilaniu elektrycznym. Jeżeli na Twojej działce nie ma prądu, to nie będziesz miał wody. W tym celu czym prędzej będziesz musiał się o niego postarać. Zazwyczaj jednak bez prądu rozpoczęcie budowy jest nie możliwe.

Zbiornik z wodą na budowie

Szukając opcji uzyskania wody na terenie budowy, warto wiedzieć, że można dostarczyć ją przy pomocy zbiornika. Opcja ta jest raczej rozwiązaniem tymczasowym. Zalecamy korzystać z niej tylko i wyłącznie w ostateczności. W celu skorzystania ze zbiornika wody na działce budowlanej musimy umieścić go na placu budowy. Zazwyczaj wykorzystuje się jeden zbiornik. Rzadziej więcej.

Zbiorniki te okresowo wypełnia się wodą. Koszt zakupu zbiornika na wodę nie jest raczej wygórowany. Problematyczne okazuje się jego napełnienie. Zwłaszcza że musi to być wykonywane systematycznie. Warto w tym celu skontaktować się z lokalnym przedsiębiorstwem wodociągowym.

Woda na budowę — koszty

Koszty związane z wody na budowę domu, uzależnione są od tego, jaki sposób jej dostarczania wybraliśmy. Każdy ze sposobów wiąże się z zupełnie innymi kosztami.

Koszty te uzależnione są od bardzo wielu czynników. Niestety bardzo trudno jest je dokładnie oszacować. W związku z tym najlepiej każdorazowo pytać wykonawcę przyłącza wodociągowego lub studni o wstępny kosztorys. Pomoże nam to uniknąć nieplanowanych wydatków lub takich, które wykraczają poza nasz budżet.

Za wszelką cenę postaraj się nie wykorzystywać tymczasowych rozwiązań, których celem jest dostarczenie wody. Jednym z takich rozwiązań jest wspominany przez nas zbiornik z wodą umieszczony na terenie budowy. Korzystając z takiego rozwiązania, zmuszony będziesz w późniejszym czasie wykonać docelowe przyłącze do instalacji wodociągowej. Poniesione przez nas koszty w takim przypadku wzrastają dwukrotnie. Musimy bowiem zapłacić i za zbiornika i za montaż instalacji wodociągowej. To dość istotny warunek przekonujący do tego, aby unikać stosowania tymczasowych rozwiązań.

One Reply to “Woda na budowie domu – skąd wziąć i do czego jest potrzebna?”

  1. Ja w czasie budowy miałam mauzer, który napełniałam wodą od sąsiadów. Ale fakt, własna woda to majątek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.