Ekspertyza pożarowa to dokument umożliwiający zastosowanie rozwiązań zamiennych w stosunku do wymagań, które dotyczą ochrony przeciwpożarowej.  Ekspertyzy ppoż są tworzone przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. Z reguły jest ona wykonywana przez rzeczoznawcę. Z artykułu dowiesz się więcej szczegółowych informacji w zakresie ochrony przeciwpożarowej

Ekspertyza ppoż — kiedy jest wymagana?

Ekspertyza pożarowa jest konieczna w momencie zmiany sposobu użytkowania danego budynku lub w sytuacji, gdy warunki techniczne tych obiektów budowlanych nie są możliwe do spełnienia. Ekspertyza jest też obowiązkowa do dostosowania aktualnych przepisach techniczno budowlanych. Opracowanie ekspertyzy ppoż jest konieczne, gdy chcemy zaadaptować mieszkanie na biuro.

Sporządzenie ekspertyzy ppoż jest wymagane, gdy budynek jest uważany za zagrażający życiu bądź zdrowiu mieszkańców, którzy korzystają z niego. Ekspertyzy przeciwpożarowe powinny zawierać również kilka niezbędnych elementów, jak podstawę opracowania, opis techniczny budynku, ustalenia prawne oraz propozycję rozwiązań zastępczych oraz kosztorys.

Ile kosztuje ekspertyza ppoż?

Ekspertyzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej będą się różnić między sobą ceną z powodu kilku kwestii. Ekspertyza ppoż cena będzie zależna od wielkości budynku oraz jego przeznaczenia i skomplikowania. Ekspertyzy w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków są przygotowywane na bazie konkretnych informacji, które pochodzą od klienta oraz dokładnej analizy. Wycena względem ochrony przeciwpożarowej opiera się na profesjonalnym oraz indywidualnym i wnikliwym sprawdzeniu dokumentacji.

Ile czasu trwa wykonanie ekspertyzy stanu ochrony przeciwpożarowej?

Eksperta rzeczoznawcy ppoż w sprawie warunków technicznych trwa odpowiednio tyle czasu, w zależności od skomplikowania oraz wielkości budynku, z jakim mamy do czynienia. Dużo zależy też od aktualnego obłożenia zadaniami przez komendanta wojewódzkiego. Po zwróceniu się do komendanta wojewódzkiego państwowej straży musimy poczekać 30 dni na wydanie postanowienia, jednak zdarza się, że czas wydłuża się do 60 dni.

Podstawy prawne dotyczące obiektów budowlanych i terenów

W momencie, gdy decydujemy się na zmianę sposobu użytkowania budynków, obiekty te muszą być dostosowane do warunków techniczno budowlanych. Nie zawsze jest to możliwe ekonomicznie. Wtedy rzeczoznawca budowlany może wystąpić do państwowej straży pożarnej z ekspertyzą techniczną. Na podstawie ekspertyzy technicznej inwestor otrzyma zgodę lub jej brak na adaptację obiektu.

W celu otrzymania zgody można otrzymać przepisy, jakie trzeba spełnić. Zawiera je rozporządzenie ministra infrastruktury z 2002 roku. Z rozporządzenia ministra infrastruktury można dowiedzieć się, jakie normy powinny odpowiadać budynkowi oraz ich usytuowaniu. Budynek zagrażający życiu ma specjalne przepisy zawarte w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.