Artykuł partnera.

Niestabilność rynku energetycznego w powiązaniu z rosnącymi cenami energii elektrycznej i niesłabnącym zapotrzebowaniem na jej dostarczanie były powodem rosnącego zainteresowana montażem paneli fotowoltaicznych, tak przez gospodarstwa domowe, jak i siedziby firm. Aktualnie trend ten dotyczy magazynów energii.

Autokonsumpcja energii

Korzystając z instalacji fotowoltaicznych jesteśmy w stanie samodzielnie wytwarzać energię elektryczną. W związku ze zróżnicowaniem intensywności oświetlenia w ciągu doby i pory roku, ilość produkowanej energii podlega fluktuacjom. Magazyn energii ma za zadanie zgromadzić nadmiar wyprodukowanej energii i umożliwić korzystanie z niej w czasie, w którym zapotrzebowanie na prąd jest wyższe niż aktualna podaż z paneli fotowoltaicznych. Jest to tzw. autokonsumpcja.

Zakup magazynu energii

Inwestycja w zakup magazynu energii jest wstępnie dość kosztowna. Ile kosztuje magazyn energii do zwiększenia autokonsumpcji? Średnia cena najmniejszego magazynu, który może z powodzeniem służyć jednorodzinnemu gospodarstwu domowego to wydatek rzędu 20 tysięcy złotych (magazyn o pojemności 5 kWh). Magazyny mające możliwość skumulowania około 20 kWh to koszt oscylujący w granicach 60 tysięcy złotych. Kwoty te można zmniejszyć dzięki rządowym dotacjom, które poszerzone zostały o możliwość dofinansowania zakupu magazynu energii. Koszty można również rozłożyć, montując instalację – zarówno panele fotowoltaiczne, jak i magazyn energii – na zasadach leasingu. Więcej informacji uzyskasz na stronie internetowej: Esoleo.pl.

Jakie są zalety magazynowania energii?

Posiadanie własnego zasobu energetycznego jest niewątpliwie korzystnym przedsięwzięciem, w szczególności dla firm. Własny magazyn energii to:

  • spore oszczędności – zmagazynowany prąd będzie służył w momencie, w którym instalacja fotowoltaiczna nie będzie wystarczająco wydajna,
  • zabezpieczenie energetyczne – zgromadzone zasoby można wykorzystać podczas przerw w dostawie prądu z sieci,
  • inwestycja w środowisko – autokonsumpcja energii wytworzonej przez odnawialne źródła energii zmniejsza ilość prądu pobieranego z sieci,
  • elastyczne dopasowanie – możliwość dopasowania procesów ładowania i rozładowywania magazynu do indywidualnych potrzeb usługowo- produkcyjnych przedsiębiorstwa.

Ofertę kompleksowych rozwiązań w zakresie wytwarzania i magazynowania energii na potrzeby autokomsumpcji dla firm znajdziesz na stronie internetowej: https://www.esoleo.pl/dla-firm/

Ile można zaoszczędzić na autokonsumpcji?

Autokonsumpcja energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii, głównie paneli fotowoltaicznych, w przypadku instalacji nie wyposażonej w magazyn szacowana jest na około 20 do 30 % rocznego zużycia energii w gospodarstwie lub przedsiębiorstwie. Za sprawą odpowiednio dobranego magazynu energii wartość ta wzrasta do przeszło 50 lub nawet 70 %.

W przypadku korzystania ze zmiennych taryf energetycznych, dodatkowe oszczędności można uzyskać przez przesunięcie wykorzystania zgromadzonej energii na czas, w którym taryfa dostawcy jest droższa – przykładowo w ciągu dnia, jeśli w nocy możemy skorzystać z tańszego prądu z sieci. Jest to możliwe dzięki zaawansowanym modułom sterującym, nadzorującym ładowanie i wydawanie energii z magazynu.

Magazyn energii – kiedy jest opłacalny?

Dobranie odpowiedniej wielkości magazynu bezpośrednio będzie przekładało się na opłacalność inwestycji. Podczas planowania instalacji pod uwagę należy wziąć przede wszystkim cel magazynowania i niezbędną ilość przechowywanej energii. Aby inwestycja szybko się zwróciła i przynosiła wymierne oszczędności , magazyn energii musi być dopasowany pod względem pojemności do konsumpcji energii w danym przedsiębiorstwie. Magazynowana energia powinna gwarantować efektywne ładowanie i rozładowywanie – magazynowanie nadmiernych zasobów energetycznych jest niekorzystne ekonomicznie. Wzmaga bowiem koszty ładowania i przechowywania energii.

Bez względu jednak na wielkość magazynu, powinien on być niezbędnym wyposażeniem firm, w których przerwanie procesu produkcyjnego nawet na moment, mogłoby spowodować wielkie straty materialne lub długi przestój celem ponownego uruchomienia produkcji. Magazyn energii może stanowić wówczas awaryjne źródło zasilania, podtrzymujące procesy technologiczne.

Montaż magazynu energii w przypadku posiadania instalacji fotowoltaicznej jest niewątpliwie opłacalną inwestycją. Wzrost autokonsumpcji i posiadanie własnego źródła skumulowanego prądu to gwarancja spokoju, bezpieczeństwa i oszczędności na długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.