Nowoczesne wnętrza zakładają stylizacje nietuzinkowe, niepowtarzalne, lecz jednocześnie pełne klasy, wdzięku oraz elegancji. Nieoczywiste rozwiązania, zaskakujący design, prostota łącząca się z elementami ekstrawagancji – wszystkie te cechy charakteryzują styl nowoczesny. Jak dobrać listwy podłogowe, aby pięknie akcentowały wytworny styl wnętrza? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów na to, aby stworzyć design zgodny z najnowocześniejszymi trendami!

Zakrywaj i eksponuj jednocześnie 

Listwy podłogowe montuje się w pomieszczeniach przede wszystkim ze względu na ich funkcję ochronną, gdyż zapobiegają pojawianiu się plam zarówno na wykończeniu podłogi, jak i na dolnej partii ścian, a także perfekcyjnie maskują niedociągnięcia powstające przy montażu podłóg. Ponadto dzięki nim łatwiej można pozbyć się zalegających w kątach pomieszczeń zabrudzeń oraz kurzu. Kluczową rolę spełniają jednak jako element dekoracyjny, podkreślający wysoki styl i niesamowicie elegancki charakter wnętrza.  

Wybierz właściwy kolor listew 

Jaka jest zasada doboru odpowiedniego koloru listew podłogowych? Jeśli dysponujesz wielometrażowym pomieszczeniem i nie dbasz o to, aby wizualnie je „powiększyć”, wówczas możesz pokusić się na dowolną barwę listew, gdyż w takim wypadku kolor nie będzie grał pierwszych skrzypiec w tworzeniu optycznych sztuczek. Natenczas postaw na zdecydowane, smoliste czernie, pełne powagi granaty, tradycyjne brązy, bądź uładzone, pastelowe, ogrzewające, letnie barwy takie, jak: jasne żółcie, delikatne róże, pistacjowe zielenie, czy skandynawskie szarości. Jeżeli zaś zależy Ci na tym, aby optycznie „powiększyć” pomieszczenie ze względu na jego niezbyt pokaźny metraż, wówczas postaw na to, aby listwy przypodłogowe miały jak najjaśniejszy kolor. Śnieżna biel stworzy nie tylko doskonałe wrażenie czystości, świeżości i ekskluzywności, lecz zagwarantuje także złudzenie, że miejsce, w którym aktualnie się znajdujemy, jest większe niż w rzeczywistości.  

Wysokość ma znaczenie 

Dysponując wysokim pomieszczeniem, należy mieć na uwadze fakt, że czym niższą listwę podłogową zamontujemy, tym bardziej ona „zniknie” w całości przestrzennej kreacji wnętrza. Listwa podłogowa musi zachowywać odpowiednią wielkość, aby wizualnie nie „przytłaczać” innych przedmiotów, znajdujących się w pomieszczeniu, ani też nie dopuszczać do wspomnianej sytuacji, w której okazuje się być niewidoczną. Sięgnij po listwy o wysokości około 10 cm, jeżeli całkowita wysokość pomieszczenia oscyluje w granicach 250 cm, zaś jeśli wybierasz wariant do miejsca o standardowych wymiarach, natenczas wystarczy listwa o wysokości 6-8 cm. Gdy potrzebujesz listew do pomieszczeń charakteryzujących się nieoczywistymi, niewielkimi wysokościami, to pokuś się na wersję cztero- bądź sześciocentymetrową.  

Kiedy postawić na ozdobną listwę podłogową? 

Liczne listwy podłogowe nierzadko wyposażone są we: wycięcia, żłobienia czy inne zdobienia, których zadaniem jest przyciąganie uwagi patrzącego. Kiedy nietuzinkowe listwy podłogowe okażą się idealnym rozwiązaniem? Sięgnij po nieoczywiste warianty wtedy, gdy uznasz, że w Twoim wnętrzu możesz sobie na to pozwolić. Aranżując: pokój, kuchnię, łazienkę czy korytarz, planujesz każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, a zatem starasz się osiągnąć niezbędny balans pomiędzy uzyskaniem harmonijnej, stonowanej, uładzonej stylizacji bądź stawiasz na odważne, mocne i charakterne kompilacje przedmiotów w poszczególnych pomieszczeniach. W surowe aranżacje perfekcyjnie wpiszą się zatem listwy podłogowe bogate w zdobienia, które tchną nieco ducha odwagi i unowocześnionego eklektyzmu, zaś pomieszczenia zorganizowane z szalonej, różnobarwnej, pełnej dodatków oraz bibelotów, konwencji, powinny zostać nieco poskromione, dzięki nienachalnemu charakterowi listew podłogowych, pozbawionych zdobień.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.