Wybór wysokiej jakości butów roboczych ważny jest nie tylko ze względu na wygodę pracy osób zatrudnionych w danym podmiocie, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. W wielu branżach stopy są szczególnie narażone na urazy, a ryzyko wypadku w przypadku stosowania nieodpowiedniego obuwia jest wysokie. Jakie są rodzaje obuwia roboczego i na co zwrócić uwagę wybierając odpowiednie modele dla pracowników?

Jakie są typy obuwia roboczego?

Buty ochronne to dość szeroka kategoria produktów, obejmująca różne modele obuwia. Z tego względu konieczne było przygotowanie odpowiedniej klasyfikacji, uwzględniające czynniki charakterystyczne dla poszczególnych typów obuwia. Najczęściej wymienianymi są: konstrukcja obuwia, materiały, z jakich zostały one wykonane, a także dodatkowe elementy chroniące stopę.

W praktyce wyróżnia się w szczególności buty robocze damskie i męskie, a także półbuty i sandały, będące butami niskimi, niezakrywającymi kostki, a także trzewiki, w których cholewka buta zakrywa również kostkę. Szczególnym wariantem są też buty wysokie, o przedłużonej cholewce, sięgające często nawet do kolan.

Wszystkie dostępne obecnie modele mają ten sam cel – chronić stopę oraz zapewnić pracownikowi maksimum bezpieczeństwa, w konkretnych warunkach pracy.

Co oznaczają klasy ochrony obuwia roboczego?

W praktyce mówiąc o butach roboczych wyróżnić można trzy klasy produktów: obuwie bezpieczne, ochronne oraz zawodowe. Poszczególne klasy produktów różnią się między sobą zakresem ochrony. Najmniejszą ochronę zapewniają buty zawodowe, które nie są wyposażone w specjalne noski zabezpieczające palce u stóp pracownika. Z tego powodu mogą być one wykorzystywane wyłącznie w określonych warunkach, gdy ryzyko urazu palców jest niewielkie. Należy jednak podkreślić, że ten wariant obuwia zapewnia odpowiednią ochronę stopy, pozwalają zredukować ryzyko poślizgnięcia się itp., zgodnie z normą PN-EN ISO  20347.

W klasach obuwia bezpiecznego i ochronnego znaleźć można buty wyposażone w specjalne noski, chroniące palce. W butach bezpiecznych zgodnie z normą PN-EN ISO 20345, palce chronione są najbardziej. Konstrukcja noska pozwala zabezpieczyć przed uszkodzeniem przy działającej energii nieprzekraczającej 200 J. Tego typu buty wybierane są w miejscach, w których ryzyko urazu jest największe.

Obuwie ochronne, oznaczone normą PN-EN ISO 20346 to rozwiązanie pośrednie, które wybrać należy w sytuacji, gdy prawdopodobieństwo urazu jest wysokie, lecz nie ma potrzeby stosowania maksymalnej ochrony. Konstrukcja noska w klasie butów ochronnych pozwala na zapewnienie bezpieczeństwa przy potencjalnym uderzeniu, które nie przekracza 100 J.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów roboczych?

Podstawowym kryterium wyboru powinien być zakres ochrony zapewnianej pracownikowi. Koniecznie uwzględnić trzeba indywidualne kwestie, dostosowane do zagrożeń charakterystycznych dla danego miejsca pracy i obowiązków, jakie wykonywane są na określonym stanowisku. Zasada ta dotyczy również wyboru wariantu obuwia – nie w każdym miejscu sprawdzą się np. sandały.

Dostępne obecnie rodzaje butów ochronnych potrafią skutecznie zadbać o bezpieczeństwo w kontekście urazów mechanicznych, zagwarantować właściwą ochronę przed czynnikami termicznymi (odpowiednio – niską i wysoką temperaturą), czynnikami biologicznymi i chemicznymi. Uwagę trzeba zwrócić również na materiał, z jakiego wykonane zostały buty.

Kolejną kwestią jest dobór obuwia do potrzeb określonego pracownika – najlepszym rozwiązaniem jest możliwość przymierzenia butów, aby były one dopasowane do stopy. Ważna jest nie tylko długość wkładki, ale także szerokość. Nie mogą one uciskać stopy, ponieważ mogłoby to doprowadzić do otarć skóry.

Ile kosztują buty robocze?

Koszt butów roboczych jest uzależniony przede wszystkim od wariantu wybranego obuwia. Wśród czynników, które mają największy wpływ na koszt zakupu wymienić należy zakres ochrony, a także materiał, z jakiego dany model został wykonany. Podejmując decyzję o zakupie najlepiej jest kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem oraz wygodą, ponieważ te dwie kwestie mogą w szczególności wpłynąć na jakość i komfort pracy. Kluczowa powinna być zatem jakość wybranego obuwia, a nie jego cena.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.