Krążek ścierny na rzep to narzędzie do szlifowania różnych materiałów za pomocą szlifierek mimośrodowych, oscylacyjnych i kątowych.

Wszechstronne zastosowanie

Krążki ścierne na rzep stanowią szeroką i jednocześnie główną kategorię materiałów ściernych, powszechnie używanych do mechanicznej obróbki powierzchni za pomocą różnych rodzajów szlifierek: mimośrodowych, oscylacyjnych i kątowych. Wśród nich rozróżnia się dwie podstawowe odmiany tych narzędzi, a mianowicie (1) krążki ścierne na rzep i (2) krążki ścierne z otworem mocującym. Omawiane w artykule krążki ścierne na rzep to odmiana tych narzędzi wyposażona w mocowanie z welurem, które umożliwia ich zamontowanie na talerzu szlifierki z wykorzystaniem całej powierzchni tych narzędzi. Jak już wspomniano, krążek ścierny na rzep znajduje zastosowanie w obróbce różnych materiałów, takich jak: metale, szkło, tworzywa sztuczne, drewno, farby, kamień, lakier, materiały kompozytowe itd. Jest uniwersalnym narzędziem do szlifowania, usuwania rdzy, farb czy lakierów, a także do wygładzania powierzchni. Jego zastosowanie obejmuje zarówno prace zgrubne, jak i wykończeniowe, a dzięki różnym twardościom talerzy podporowych, można to narzędzie stosować nawet do obróbki powierzchni lekko profilowanych.

 Podstawowe rodzaje krążków ściernych na rzep

Proces produkcji krążków ściernych obejmuje kilka etapów – między innymi ich wykrawanie maszynowe z bazowych materiałów ściernych, takich jak papiery, płótna, gąbki i folie ścierne. Dlatego wśród tych narzędzi wyróżnia się krążki papierowe, płócienne, gąbkowe i foliowe. Ich zróżnicowane podłoża dostosowane są do wymagań szlifowania mechanicznego wymienionych materiałów. Np. do szczególnie wymagającego szlifowania zgrubnego stosowane są krążki na podłożu płóciennym, które wykorzystywane są głównie w przemyśle. Zaś krążki foliowe są bardziej odporne na rozrywanie krawędzi niż krążki papierowe i mogą być wykorzystane tam, gdzie konieczne jest wykorzystanie większych posuwów czy szybkości szlifowania. Krążki ścierne na rzep mają nie tylko różne podłoża, ale różne ziarno ścierne. Ze względu na jego rodzaj rozróżnia się krążki z ziarnem ściernym elektrokorundu, elektrokorundu ceramicznego, elektrokorundu cyrkonowego i węglika krzemu. Krążki produkuje się z nasypem ziarna ściernego, które jest pełne, półotwarte albo otwarte. Gęstość nasypu, która determinuje efektywność usuwania zeszlifowanego materiału z powierzchni obrabianej, jak wiadomo, dobierana jest do właściwości materiału. I tak np. drewno wymaga nasypu półotwartego lub otwartego, zaś większość metali pełnego lub półotwartego. Co ważne, krążek ścierny na rzep wytwarzany jest w szerokim zakresie granulacji od P24 do P2000 i oraz w średnicach 125, 150 i 225 mm, a na indywidulane zamówienie wykonywane są krążki o rozmiarach często ponad 600mm.

 Bezpyłowe szlifowanie

Krążek ścierny na rzep, który przeznaczony jest do napędu szlifierkami mimośrodowymi, ma na swojej powierzchni wykonane niewielkie otwory. Ich zadaniem jest umożliwienie podciśnieniowego usuwania pyłu (urobku) z powierzchni szlifowanej przez system odsysania szlifierki. W takie systemy odpylające, w tym współpracujące z zewnętrznym odkurzaczem, wyposażana jest obecnie zdecydowana większość szlifierek mimośrodowych lub przegubowych. Aby zapewnić ścisłe dopasowanie otworów krążka ściernego i talerza szlifierskiego, ich układy są standaryzowane i oznaczane jako: GLS 1, GLS 3 itd. Za odpowiedni dobór układu otworów odpowiada producent szlifierki, nie zaś wytwórca krążków ściernych. Jak wiadomo, jest on nie tylko istotny dla efektywnego odsysania pyłu szlifierskiego i utrzymania czystości podczas pracy, a także przy tym wydatnie zwiększa żywotność krążka ściernego, gdyż ogranicza jego zatykanie się urobkiem. Obecnie produkowane krążki ścierne na rzep, np. przez firmę Klingspor, umożliwiają praktycznie bezpyłowe szlifowanie, o ile są skonfigurowane ze szlifierkami współpracującymi z wydajnymi odkurzaczami klasy przemysłowej.

Korzyści ze stosowania krążków ściernych na rzep

Uzyskanie maksymalnych korzyści podczas szlifowania krążkami na rzep zależne jest od wielu czynników, a głównie od ich prawidłowego doboru. Niebagatelną rolę gra też wykorzystanie krążków o wysokiej jakości, które np. można dostać w internetowym sklepie Klingspor: https://sklep.klingspor.pl/23-krazki-samoprzyczepne. Ważna jest także użyta szlifierka, która nie tylko powinna zapewniać prawidłowe parametry szlifowania, ale także umożliwiać bezpyłową pracę. Należy pamiętać, że prawidłowe użycie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.