W dobie zautomatyzowanych systemów, nowych technologii i samodzielnych podzespołów, warto pamiętać o znaczeniu… obserwacji. Z tego też względu wiele współczesnych budynków wyposażonych jest w ręczny ostrzegacz pożarowy (ROP), który stoi nieco w opozycji od automatyzacji. Gdzie się go stosuje i jaką rolę pełni w kontekście bezpieczeństwa?

Czym jest ręczny ostrzegacz pożarowy (ROP)?

Ręczny ostrzegacz pożarowy (ROP) – przenośne urządzenie alarmowe, służące do ręcznego alarmowania o sytuacjach awaryjnych (np. w trakcie pożaru lub tlącego się dymu). ROP jest głównie stosowany w budynkach i miejscach publicznych, pełniąc rolę niezależnego narzędzia dot. bezpieczeństwa pożarowego.

Składa się on najczęściej, z:

  • Zewnętrzna osłona urządzenia, która osłania wewnętrzne komponenty przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zwykle wykonana jest z tworzywa sztucznego.
  • Przycisku alarmowego. Centralny i najbardziej widoczny element ROP, którego wciśnięcie jest tożsame ze zgłoszeniem sytuacji awaryjnej.
  • Mechanizmów alarmowych. W tej grupie pojawić się mogą elementy elektromagnetyczne, elektroakustyczne lub elektrooptyczne. Jego zasadniczą rolą jest generowanie alarmującego dźwięku lub sygnału świetlnego, informującego mieszkańców lub pracowników o zagrożeniu.
  • Czujników. Nie wszystkie ROPy je posiadają – wyłącznie nowoczesne urządzenia są wyposażone w dodatkowe czujniki, takie jak czujniki dymu, czadu (tlenku węgla) lub temperatury.
  • Modułów łączności. Posiadają je wyłącznie najlepsze ROPy, które w ten sposób przekazują sygnał do innych systemów zarządzania bezpieczeństwem lub do lokalnych służb ratunkowych.

Kiedy stosuje się ręczny ostrzegacz pożarowy (ROP)?

W dużym uogólnieniu ROP stosowany jest w sytuacjach awaryjnych – tj. pożar, pojawienie się dymu, wyciek substancji chemicznych – wymagających ręcznego i samodzielnego uruchomienia i zaalarmowania służb ratowniczych.

Spotkać je można w niemalże wszystkich budynkach publicznych — takich jak biura, szkoły, szpitale, hotele, centra handlowe, kina, lotniska itd. Stosowanie ROP-ów w takich miejscach zapewnia większe bezpieczeństwo i szybkie reagowanie na zagrożenia, stanowiąc za uzupełnienie zautomatyzowanych systemów. Dodatkowo posiadają je obiekty przemysłowe – fabryki, magazyny, zakłady produkcyjne czy rafinerie – a miejsca użyteczności publicznych. Coraz częściej spotkać je więc można w np. placach zabaw, na parkingach, kempingach, beach barach i nawet na plażach.

Co ciekawe – ROPy są stosowane także w transporcie – na statkach, promach, na parkingach (podziemnych i nadziemnych) i w pojazdach publicznych, gdzie tak ważne jest szybkie powiadomienie o pożarze lub innym zagrożeniu, a co za tym idzie również podjęcie odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Uwaga! Warto pamiętać, że przepisy dotyczące stosowania ROP-ów różnią się w zależności od lokalnych zapisów, typu budynku, sektora i innych czynników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.