Sprężarki śrubowe w środowisku klientów biznesowych są odpowiedzią na ich potrzeby. Są stosunkowo niedrogie, bardzo tanie w eksploatacji, a nad ich produkcją czuwali najlepsi inżynierowie z całego świata. Z tego względu spotkamy je obecnie w praktycznie całej gospodarce – również w branżach, w których stawia się na szczególnie wysoką efektywność i czystość powietrza. Poznaj sprężarki śrubowe!

Jakie są rodzaje sprężarek przemysłowych?

Warto zacząć od tego, czym w ogóle są sprężarki przemysłowe, w jakim celu się je montuje w obrębie danego przedsiębiorstwa i jakie mają zalety. Przede wszystkim urządzenia te, jak sama nazwa wskazuje, służą do zwiększania gęstości gazu, w tym przypadku powietrza, poprzez jego ściśnięcie do zadanej wartości. Ponadto wymuszają przepływ sprężu we właściwym kierunku, tj. z otworów ssawnych, do otworów wylotowych.

Sprężone powietrze służy w przemyśle jako podstawowy sposób zasilenia firmowych odbiorników, co daje bardzo duże oszczędności dla przedsiębiorcy względem użytkowania standardowej energii elektrycznej. Przede wszystkim wyprodukowane sprężonego powietrza jest tańsze niż eksploatacja prądu, ponadto odbiorniki są znacznie mniej narażone na zużycie, a cała instalacja – bezpieczniejsza.

W przemyśle znajdziemy:

  • Sprężarki tłokowe

To urządzenia, które do generowania sprężu wykorzystują tłok znajdujący się w cylindrze, który na skutek ruchu wzdłużnego ściska powietrze aż do docelowego stopnia, po czym wypycha je na zewnątrz urządzenia, a w zasadzie do otworów wylotowych. Sprężarka tłokowa ma wiele cech, które wynikają ze sposobu jej działania.

Urządzenia te są między innymi bardzo tanie w zakupie i w eksploatacji, gdyż nie są narażone na zbyt wiele awarii wynikających z ich standardowego użytkowania. Są także z reguły dość lekkie, zatem można zmienić ich pozycję w trakcie pracy, a także można sterować ich pracą bez przeszkolenia.

Sprężarki śrubowe cechują się jednak stosunkowo niską sprawnością, jak i wytwarzaniem powietrza w sposób nieliniowy, tj. przez pojedyncze impulsy, które powstają w chwili osiągnięcia przez tłok pozycji krytycznej. Ponadto urządzenie trzeba chłodzić – zazwyczaj może pracować w trybie 50:50, co oznacza, że musi odpoczywać dokładnie tyle samo, ile pracowało. Z tą uwagą, że im krótsze sesje, tym dłużej urządzenie będzie sprawne. Ponadto ze względu na skokową pracę tłoka sprężarka może generować sporo hałasu.

  • Sprężarki śrubowe

To znacznie nowocześniejsze, wydajniejsze urządzenia, w których zrezygnowano z tłoka na rzecz zespołu dwóch śrub ułożonych równolegle do siebie. Powietrze zasysane przez otwory ssawne dostaje się do szczelin pomiędzy tymi elementami mechanicznymi, które sukcesywnie się zmniejszają aż do otworów wylotowych. Praca tych urządzeń zupełnie się różni od powyższych modeli przede wszystkim wydajnością.

Sprężarka śrubowa może pracować w praktyce cały czas w trybie ciągłym, gdyż nie musi odpoczywać, aby zachować efektywność swojej pracy. To ogromna zaleta dla firm, które wykorzystują tego typu urządzenia do pracy w najbardziej wymagających aplikacjach. Urządzenie jest także łatwe w obsłudze i pobiera stosunkowo niewiele energii w kontekście ilości generowanego sprężu, a ściśle współpracujące ze sobą śruby nie emitują nadmiernego hałasu. To ogromna zaleta dla firm, w których liczy się możliwość użytkowania urządzenia w każdym pomieszczeniu.

Sprężarki śrubowe mają także inną cechę pożądaną przez przedsiębiorców – wysoką sprawność, która znacznie zmniejsza koszty ponoszone przez przedsiębiorstwo na energię elektryczną wykorzystywaną w danym zakładzie. Małe firmy nie muszą zaprzątać sobie tą kwestią głowy – duże jednak, w których znajdują się skomplikowane i składające się z kilkunastu urządzeń sprężarkownie, muszą zwracać na ten aspekt szczególnie dużą uwagę.

Sprężarki śrubowe olejowe czy bezolejowe?

Sprężarki śrubowe to urządzenia, które różnią się pomiędzy sobą sposobem ich chłodzenia oraz formą zmniejszenia tarcia wewnętrznych elementów ruchomych. Na rynku znajdziemy zarówno modele olejowe, jak i bezolejowe, które mają zupełnie różne cechy użytkowe oraz parametry.

  • Sprężarka śrubowa olejowa – w przypadku tych urządzeń do wnętrza komory sprężania wtryskiwany jest olej, który skutecznie zmniejsza tarcie współpracujących ze sobą elementów, jak i normuje temperaturę panującą we wnętrzu. Skutkiem ubocznym jest oczywiście fakt, że urządzenie generuje sprężone powietrze lekko zanieczyszczone drobinkami oleju, które w pewnym stopniu są odzyskiwane, lecz część przedostaje się do sprężu i dociera do odbiorników wraz z powietrzem.
  • Sprężarka śrubowa bezolejowa – w tego typu kompresorze nie ma oleju – jak zatem można zabezpieczyć ściśle współpracujące ze sobą elementy przed ich zatarciem lub działaniem zbyt wysokiej temperatury? Producenci rozwiązali to zagadnienie zastosowaniem specjalnych, mocnych tworzyw, odpornych na bardzo wysoką temperaturę oraz ciągłe tarcie. Oczywiście wraz z tym rozwiązaniem idzie nieco wyższa cena, lecz także możliwość użytkowania sprężarki wszędzie tam, gdzie wymagany jest dostęp do czystego powietrza, np. w medycynie, przemyśle chemicznym i biologicznym, w lakierniach i do zasilania sprzętu leczniczego.

Czym się kierować wybierając sprężarki śrubowe?

Sprężarki śrubowe to urządzenia, których efektywność oraz wydajność nie pozostawia zbyt wiele do życzenia. Są mocne, trwałe i pewne przez cały czas ich eksploatacji, istotne jest jednak, aby były odpowiednio dobrze dopasowane do zapotrzebowania danego zakładu na sprężone powietrze. Jedne instalacje są przewidziane do pracy cyklicznej, np. do ostatecznej obróbki różnych elementów, a inne do pracy ciągłej, np. w przypadku urządzeń do zasilania maszyn podtrzymujących życie.

Sięgnij po sprężarki śrubowe renomowanych producentów, które są w stanie pracować bez żadnych usterek przez wiele lat po ich montażu, a sam proces jej wdrożenia zleć wykwalifikowanym fachowcom. W ten sposób zachowasz bezpieczeństwo eksploatacji oraz wysoką wydajność całej instalacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.